Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
16 Şubat 2019 - Cumartesi 15:41 Bu haber 520 kez okundu
 
DAMLA MORKAYA'NIN KÖŞE YAZISI
FİNİKE Haberi


OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARI

 NASIL BESLENMELİ?

Beslenme, çocukların büyüme ve gelişmeleri, öğrenme-kavrama yeteneklerinin gelişimi için çok önemlidir. Özellikle kilo sorunu olan çocuklar ya da anne-babasında kilo sorunu olan çocuklar için daha fazla önem kazanmaktadır. Burada çocuğunun beslenmesinin kontrolü için anne babalara çok büyük görevler düşüyor.

Çocukların büyümeleri ve sağlıkları için özel besinlere değil, besin öğelerine ve sağlıklı beslenmeye ihtiyaç vardır. Her çocuğun günde 5 besin grubuna ihtiyacı vardır ve günlük beslenme planları da tüm bu besin gruplarını içermelidir. Süt, et, sebze, meyve ve tahıl grubu. Tüm grupları içeren tabak en sağlıklı tabaktır.

GÜNE KAHVALTISIZ BAŞLAMAYIN!

Okul çağı çocuklarının beslenme konusunda yaptığı en büyük yanlışlardan biri kahvaltıyı atlamaktır. Günün ilk öğünü kahvaltı her birey için olduğu gibi çocuklar için de en önemli öğündür. Daha fazla uyumak ya da okula geç kalmamak için ertelenen kahvaltı çocuklarımızın tüm gününü olumsuz olarak etkiler. Odaklanma, algılama ve başarı performanslarının en yüksek düzeyde olması için güne kahvaltıyla başlamak gerekir.

Çocukların abur cubur ve fastfoodtüketimini en aza indirmek hatta hiç tüketmemeyi alışkanlık haline getirmek gerekiyor. Şekerli yiyecekler (çikolata), hazır meşrubatlar, fastfood vb. gıdalarla ödül ilişkisi kurmayın. Bu durum çocuğun ileriki yaşamında da her durumda ödül olarak abur cubur ya da tatlı tüketimi olarak devam eder. Özellikle bu yaşlardakazanılan sağlıklı beslenme alışkanlığı da tüm hayatı boyunca devam eder.

Çocuğunuza ara öğün alışkanlığı kazandırmaya çalışın. Okulda abur cubur tüketimi yerine yanında evden hazırlanmış yiyecekleri götürmesiyle çocuğunuzu sağlıklı besinlere yönlendirmiş olursunuz.

Beslenmenin önemi kadar egzersizin de önemini çocuğa aşılamak gerekiyor. Sevdiği ve sürdürebileceği bir egzersiz bularak çocuğunuzu ona yönlendirmelisiniz. Spor yapan çocukların sağlıklı beslenmeyi hayatlarına katmaları çok daha kolay olabilmektedir.

Ve anne babalar çocuğunuz rol model olduğunuzu unutmayın. Mutfağa giren her şeyden sorumlu siz olduğunuz için çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanabilmesi için önce mutfağa giren besinler sağlıklı tercihlerden yana olmalı,sağlıklı beslenme konusunda iyi birer örnek olunmalıdır.

 

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: DAMLA, MORKAYA'NIN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 07.08.2020
Bugün
26° - 35°
Cumartesi
28° - 36°
Pazar
28° - 31°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 06.08.2020
İmsak
04:27
Sabah
05:59
Öğle
13:08
İkindi
16:55
Akşam
20:08
Yatsı
21:34
Arşiv Arama
Haber Yazılımı