Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 14:31 Bu haber 657 kez okundu
 
HEPİNİZİN KADİR GECESİ ŞİMDİDEN MÜBAREK OLSUN. HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
HEPİNİZİN KADİR GECESİ ŞİMDİDEN MÜBAREK OLSUN. HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
KUMLUCA Haberi


HEPİNİZİN KADİR GECESİ ŞİMDİDEN MÜBAREK OLSUN. HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI

 

Rahman ve Rahim olan yüce Allah’ın adıyla başlayalım değerli okuyucularım.

Hepimizin Cuması  ve iftarları, sahurları, mukabeleleri, teravihleri, tövbeleri ve duaları makbul olsun. Rabbim bunları bizlerin ahiret  azığı eylesin.

Geldik Ramazan’ımızın son günlerine; gelecek Cuma son Cumamız olacaktır. Bu seneki Ramazan ayında beş Cuma idrak ediyoruz. Bunlar tabii Ramazan ayına güzellik, bereket üzerine bereket sevaplarımızın katlanmasına vesiledir.

Önümüzdeki Salı günü 19 Mayıs günü Kadir Gecesini idrak edeceğiz inşallah! Milli Bayram ile aynı güne denk gelmesi de manidar tabii ki.. 

Kadir Gecesi İslam tarihi, Kur’an tarihi ve insanlık tarihi açısından çok önemli bir gece, Çünkü insanlık âlemi için bir kurtuluş reçetesi olan yüce kitabımızın ilk ayetleri bu Kadir gecesinde Peygamberimize geldi. “ Oku  insanı aşılanmış yumurtadan yaratan Rabbinin adıyla oku!  İnsana bilmediğini belletti! Oku! İnsana kalem ile yazı yazmayı öğreten Allah kullarına karşı çok cömerttir.” Şeklindeki ayetler bir Kadir gecesi, kadri yüksek Rabbimiz tarafından kadirliğe uğramasın diye, kadri yüksek varlık olan insana indirilmeye başlandı. O dönüm noktası olan geceden sonra 23 sene boyunca insanlık aleminin bu dünyanın ve ahretin saadet ve mutluluk reçetesi bizlere indirildi. Kıymeti bilinmeyen Kur’an ve dünyanın en çok okunan kitabı olan Kur’an gönüllere şifa, yüzlere cila, maddi ve manevi hastalıklara şifa kabrin karanlıklarının ziyası  dünyevi ve uhrevi sıkıntıların  devası Kur’an da bulunmaktadır. İnsanlık tarihi açısından önemli bir gece dememizin sebebi, tüm insanlığa alemşümul olarak gönderilen Peygamberin kitabı da alemşümul hedefleri olan bir kitaptır. Bu kitap yine onu bizlere tebliğ eden aziz Peygamberimiz vefat ederken “ Kendisine ittiba ettiğinizde asla sıkıntıya düşmezsiniz” diye emanet bırakılan kitaptır.

         Kadir gecesi önceden beri İslam âlemi tarafından da büyük bir hürmetle ve saygıyla idrak edilmekte, Camiler ve ibadethaneler müminler tarafından dolup taşmaktadır. Bu seneki pandemi sebebiyle de, camilerin dolup taşması olmamak ile birlikte,  tüm halkımız evlerinde ve iş yerlerinde, yine bu geceyi dua ile, zikir ile, tövbe ile, tövbe-i istiğfar ile, bol dua ve yakarış ile, Kur’an tilaveti ile, kaza namazları kılmak sureti ile idrak edeceklerdir inşallah.      

Benim kardeşlerimden ricam; bu geceyi çok istisnai bir şekilde geçirelim. Herkes evlerinde iftardan sonra akşam namazını ve yatsı namazını cemaat ile kıldıktan sonra, İlçe Müftülüğümüzün facebook sayfamızdan canlı yayınlanacak Kadir gecesi özel programımızı  takip etmelerini, sonra evlerinde beş vakit  namazlarını kaza etmelerini, ellerine Kur’an-ı kerimi alıp yorulana kadar uzun uzun Kura’an- kerim okumalarını (yüzüne okuma bilmeyenlerin ezbere bildikleri sureleri tekrar tekrar okumalarını) tavsiye ediyoruz. Tespihleri elimize alıp salavat ve istiğfar etmeli, kelime-i tevhit söylemeliyiz. Sahur vaktine  kadar uyumamayı tavsiye ediyoruz. Dualarımızı kendimiz için yapacağımız gibi, ölmüşlerimiz, çocuklarımız, nesillerimiz, akrabalarımız için, tüm kardeşlerimiz için dua edelim inşallah.

Ramazanın son günlerinde Peygamberimizin çok önem verdiği, cömertliği ve itikafı da ihmal etmeyelim. Etrafımızda kesinlikle yiyecek sıkıntısı çeken hiçbir canlı varlık olmamalı. Araştırıp bulalım. Bu gece de onları doyuralım. Ayrıca müsait olanlarımız evlerinin bir odasını mescid edinip orayı itikaf mahalli edinip hiç olmaz ise, 24 saat veya 2 gün , 3 gün itikafa girerek Kur’an okuma, tespihat, dua, tövbe, dini kitap okuma şeklinde geçirebiliriz.     

Hepinizin Kadir gecesi şimdiden mübarek olsun

                                                                                                         

                                                                                                             Hacı KAHRAMAN

                                                                                                               Kumluca Müftüsü

        

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: HEPİNİZİN, KADİR, GECESİ, ŞİMDİDEN, MÜBAREK, OLSUN., HACI, KAHRAMAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
26° - 32°
Salı
26° - 32°
Çarşamba
26° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
05:03
Sabah
06:25
Öğle
13:01
İkindi
16:36
Akşam
19:26
Yatsı
20:43
Arşiv Arama
Haber Yazılımı