301 Moved Permanently

Moved Permanently

The document has moved here.

Haber Detayı
14 Eylül 2019 - Cumartesi 10:22 Bu haber 52 kez okundu
 
KENTLER VE MEYDANLARI. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
KENTLER VE MEYDANLARI. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI
Haberi


KENTLER VE MEYDANLARI. FİKRİ DOĞAN’IN KÖŞE YAZISI

 

            Kentler meydanları ile anılır. Meydanların kentte ve kültürüne önemli katkıları vardır. Eski kent merkezleri çarşı olarak anılırken, bugün yaygın olarak, şehir merkezi ya da İngilizce  söylemi centrium olarak anılır. Kentler bir yazarın dediği gibi, şehirlerin oturma odasıdır. Burada farklı yererden gelenler, buluşurlar, kafeler, restaurantlar, kitap evleri, sanat merkezleri vardır. Tarihten beri bu böyle olmuştur. Meydanlar  aynı zamanda kavgaların, muhalefetin yerleridir. Sol dünya içinde simge olan meydanlar vardır. Meydansız kent neredeyse olamaz. Meydanın aynı zamanda bir diğer özelliği de, önemli bir kentsel sirkülasyon ve dağıtımın yapılma yeri olmasıdır. Çoğu kez insanların toplanma, buluşma yeri olduğu gibi, gidilecek yerlere de yönelme mekanı olabilmektedir.

                  Her  toplum yurttaşların bulaşacakları, toplanacakları alanlar oluşturmuştur. Hali hazırda inşaatlar arasında küçük, kapalı ve dar olsa da Kumluca’nın bir meydanı vardır. Finike’de ise ,Yerel yönetimlerin bu hususta hiçbir çabasının da olmaması anlaşılır değil. Bu girişi neden yazdım, Finike için önerim de olacak. Elbette ki, daha önce söylediğim gibi eleştiri  ile kalmayacağım, önerimde olacak her yazımda . Adını antik çağlardan alan Finike , bugüne hitap etmiyor. Kentin acil bir şekilde meydana da ihtiyacı var. Mevcut haliyle, Yerleşim alanları yıkılıp meydan yapmak,  ekonomik külfet altından çıkmak mümkün değil gibi. O halde ne yapılabilir. Haftada bir kez dahi futbol karşılaşması yapılmayan bir stadyum var. Şehrin orta yerinden kaldırılmalıdır.  Aslında yeni yapılmış olmakla beraber Pazar yeri de yeni hastane yakınlarına taşınabilir. Mevcut haliyle sökülüp taşınması da mümkün görünüyor. Açılacak bu alanların kent mimarları ile yeniden tasarlanıp,  kafeler, restaurantlar, diğer alış veriş dükkanları ve elbette barlar yapılmalıdır. Büyükçe bir alanın  çevresi bu şekilde tasarlanabilir. Bu arada diğer entelektüel alanlar yaratılabilir. Barlar elbette olmalıdır. Akdeniz de yaşıyoruz. Seçkin mekanlar zaten kendiliğinden gelecektir. ( öte yandan alkoldeki yüksek ÖTV’nin vergilendirme değil, bir yaşam biçimin yasaklanması gayesi güttüğü, vergilendirmeden beklenen maksadı aştığı nedeniyle Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru dilekçemi hazırlıyorum. )

                Finike Yeni Yönetiminin eski başkanın olur olmaz, yarım kalmış uğraşılarını, bir kenara bırakıp, kalıcı ve dünya görüşüne uygun atılımları gerçekleştirmesi gerekir. Elbette hesapta sorarak.  Bu tespit ve önerimin ciddiye alınmasını umuyorum. Kentler meydansız olamaz. Festival alanının meydan olma özelliği yoktur. Bu anlamda çekiciliği de yoktur. Finike’ye bir “oturma odası” kazandırmak için bir an önce kararlar alınıp, uygulanmalıdır. Saygılarımla….

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: KENTLER, VE, MEYDANLARI., FİKRİ, DOĞAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Parçalı Bulutlu
Güncelleme: 19.10.2019
Bugün
18° - 27°
Pazar
20° - 26°
Pazartesi
18° - 27°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 18.10.2019
İmsak
05:40
Sabah
06:59
Öğle
12:48
İkindi
15:56
Akşam
18:27
Yatsı
19:41
Arşiv Arama
Haber Yazılımı