Haber Detayı
03 Nisan 2020 - Cuma 10:28 Bu haber 799 kez okundu
 
MÜMİNLER BİR VÜCUDUN AZALARI GİBİDİRLER.KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
MÜMİNLER BİR VÜCUDUN AZALARI GİBİDİRLER.KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI
KUMLUCA Haberi


MÜMİNLER BİR VÜCUDUN AZALARI GİBİDİRLER.KUMLUCA MÜFTÜSÜ HACI KAHRAMAN’IN KÖŞE YAZISI

 

Rahman ve Rahim olan yüce Allah’ın adıyla başlayalım efendim.

Hepinize hayırlı cumalar diliyorum. Allaha olan imanımız, Resulüne olan bağlılığımız ve birbirimize olan muhabbetimiz daim olsun. Hepimizin Cuması mübarek olsun.

Şimdiden özlemini çektiğimiz ve daha önceleri kıymetini bilemediğimiz cami-cemaat buluşmasına tez zamanda vasıl olmayı Rabbimizden niyaz ediyorum.

Değerli dostlar! Görebildiğimiz kadarı ile bu sıkıntılı süreçten de güçlenme ve kenetlenme imkanını ve ışığını görüyoruz. Özellikle sağlık çalışanlarımızın gayretleri bizleri umutlandırmaktadır. Sağlık çalışanlarımızın yanında, bu sıkıntılı süreçte işini kaybedenlere sosyal yardımların yapılacağını görmek, “birimiz hepimiz içiniz” anlayışı ile hareket eden devletimizin her kademesinde çalışanları hayatlarını riske ederek çalışıyorlar. Allah onlardan ebediyen razı olsun. “Birimiz hepimiz içiniz” “hepimiz de birimiz içiniz” anlayışının yaygınlaşması hem bu zor sürecin atlatılmasında ve hem de bundan sonraki hayatımızda hiç aksatmamamız gereken kesin bir hayat düsturudur. Yani Peygamber efendimizin  “Müminler bir vücudun azaları gibidirler”  hadisi de sosyal hayattaki en hayati düsturdur. Bu hadiste anlatılmak istenen şey, yukarıdaki sözde anlatılmak istenen şeyle aynıdır. Bu iki cümlenin sadece sözleri farklı olup içerikleri aynıdır.

Corana virüs salgını vesilesi ile dünyada evlerine çekilmek zorunda kaldı. Şuan itibarı ile bu salgın hastalık hariç tüm olumsuz olaylar bir anda kesildi. Ne Suriye’de çocuklar bombalanmış evlerin yıkıntıları arasında tozlaşmış yüzlerini görüyorsunuz ne de çadırlarında soğuktan elleri ayakları buz tutmuş üşümüş çocukları göremediğimiz gibi ve onları unuttuğumuz gibi, başka bir değişle bu Corana virüsü vesilesi ile yaşadığımız ölüm korkusu bunları bizlere unutturdu. Evet, ülkemizden Avrupa ülkelerine göç etmeye çalışanlara gaz bombası da atılmıyor. Huzur arayan insanlar arkalarından da vurulup öldürüldüğüne şahit olmuyoruz.

İçerisinde yaşadığımız şehrimizde daha önceleri temel İslami kurallara ne kadar aykırı davranışlar varsa hepsi bir anda rafa kaldırıldı bu ölüm korkusu sebebiyle. Gece kulüpleri, barlar, pavyonlar, içkili günler ve geceler düzenlemek de artık mümkün olmuyor ölüm korkusu sebebi ile. Acaba, bu Corana  bizim müslümanca yaşamamıza vesile olan bir tebliğci mi?. Bir uyarıcı mı oldu ?. Bu düşüncemi geçen haftaki yazımda da paylaşmış ve Corana virüsünün Allahın bir ayeti olduğu olduğunu söylemiştik. Âlemdeki her şey Allahın ayetidir. Bildiğiniz gibi ayetler kutsaldır ve saygı göstermek gerekir. Bu virüs de aslında hatalarımızı düzeltir ve yanlışlıklarımızdan vazgeçmemize vesile olursa bu süreçten karlı çıkmış oluruz. Benim bu söylediklerim kendisine Corana bulaşmamış olanlar içindir. Bizlere bulaşmamış olması bizleri etkisi altına almadığı anlamına gelmez.  Camilerimizi kapattık, Corana yüzünden en sevdiklerimiz ile aramıza mesafe koyduk, gezme, tozma, ziyaret ve ziyafet gibi alışkanlıklarımıza ara verdik o menhus salgın yüzünden.

İşinden aşından ve ticaretinden olan kardeşlerimizin yanında olduğumuzu göstermek için başlatılan “ Milli Dayanışma Kampanyası’na ” ülke genelinde yoğun bir katılımla başlandı. Herkesin kendi maddi gücü miktarında katıldığı bu seferberlik çağrısına en anlamlı katılım Kocaeli’nde simit satışı ile geçimini temin eden bir vatandaş bir günlük kazancını buraya bağışlamıştır.

Din gönüllülerimiz, Kaymakamlığımız “Vefa Sosyal Destek” grubunda 24 saat çalışmalarına devam ederken  Müftülük çalışanlarımız da aylıklarının bir kısmını buraya bağışlayarak destek veriyorlar  sadece bir günde 10 bin TL ile desteklemelere devam eden görevlilerimizin bağış miktarı 20 bin Tl’yi bulması bekleniyor.  Milletimiz bu zor süreçte büyük bir fedakârlık örneği sergilerken sağlık çalışanlarımıza özel duamız vardır. “Allahım onları ve tüm çalışanlarımızı sen koru ya rabbi”        Hepinize Hayırlı Cumalar diliyorum.

                                                                                                         

                                                                                                             

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: MÜMİNLER, BİR, VÜCUDUN, AZALARI, GİBİDİRLER.KUMLUCA, MÜFTÜSÜ, HACI, KAHRAMAN’IN, KÖŞE, YAZISI,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 07.09.2020
Bugün
26° - 32°
Salı
26° - 32°
Çarşamba
26° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.09.2020
İmsak
05:03
Sabah
06:25
Öğle
13:01
İkindi
16:36
Akşam
19:26
Yatsı
20:43
Arşiv Arama
Haber Yazılımı