Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
27 Mayıs 2020 - Çarşamba 13:48 Bu haber 288 kez okundu
 
NARENCİYEDE TARSİM’İN KAPSAMI GENİŞLETİLSİN ÇİFTÇİLERİN BANKA BORÇLARI FAİZSİZ ERTELENSİN
NARENCİYEDE TARSİM’İN KAPSAMI GENİŞLETİLSİN ÇİFTÇİLERİN BANKA BORÇLARI FAİZSİZ ERTELENSİN
FİNİKE Haberi


NARENCİYEDE  TARSİM’İN KAPSAMI GENİŞLETİLSİN ÇİFTÇİLERİN BANKA BORÇLARI FAİZSİZ ERTELENSİN

 

Finike Belediye Başkanı Mustafa Geyikçi , CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu, Meyve Üreticileri Birliği Başkanı Fahrettin Çağlayan, Belediye Meclis Üyesi ve portakal bahçem işletmesinin sahibi Mete Apaydın ve üreticiler bir araya gelerek aşırı sıcaktan ve rüzgardan dolayı zarar gören portakal bahçelerinin durumunu görüştüler.

 

Finike Belediye Meclis Toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasında konuşan Başkan Geyikçi “ Mersin ve Adana bölgesinden bölgemize kadar narenciye bahçelerimiz aşırı sıcak dolayısı ile büyük zarar gördü. TARSİM konusunda bundan sonra ne yapabilirizi araştırmamız bu ve buna benzer meteorolojik olayları nasıl sigorta kapsamına aldırabiliriz. Bu konuda ortak bildiri düzenlememiz çok önemli” dedi.

 

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer “2 Haziran’da  Meclis açılıyor. Düzenleyeceğiniz ortak bildiriyi meclise taşıyıp konunun takipçisi olacağım”derken , Ziraat Odası Başkanı Halil Sarıçobanoğlu’da “Ziraat Odası Genel   Başkanı Şemsi Bayraktar’a konuyu ilettiğini belirterek onlarında geniş kapsamlı bir şekilde olayı incelettiklerini ve girişimde bulunacaklarını söyledi”

 

Mete Apaydın ise “üretimin düşük olması nedeni ile portakal fiyatlarının yükseleceğini ve bu olumsuz durum dolayısı ile ağaçların toparlanmasının zaman alacağını” belirtti.

 

Fahrettin Çağlayan’da bundan sonrası için bu tip meteorolojik olaylara karşı TARSİM’in kapsamının genişletilmesi gerektiğini belirtirken, üreticiler geçmişte bu ve buna benzer olaylarda açılan davaların kazanıldığına dair Yargıtay İçtihatları bulunduğunu ifade ettiler.

 

Yapılan toplantı sonucunda bir ortak bildiri düzenlenmesi kararına varıldı. Ortak bildiride sıcak ve sam yelinin de TARSİM Sigortası kapsamına alınması, çiftçilerin bankalara olan borcunun faizsiz olarak ileride ki yıllara ertelenmesi maddelerine yer verilmesi, bu ortak bildirinin Antalya Milletvekillerine ve ulusal basına ulaştırılması kararlaştırıldı.

Kaynak: Editör: Ayşe KARABAY
 
Etiketler: NARENCİYEDE, , TARSİM’İN, KAPSAMI, GENİŞLETİLSİN, ÇİFTÇİLERİN, BANKA, BORÇLARI, FAİZSİZ, ERTELENSİN,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Açık
Güncelleme: 08.07.2020
Bugün
24° - 30°
Perşembe
24° - 30°
Cuma
24° - 34°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 07.07.2020
İmsak
03:54
Sabah
05:37
Öğle
13:07
İkindi
16:58
Akşam
20:27
Yatsı
22:03
Arşiv Arama
Haber Yazılımı