Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
12 Nisan 2019 - Cuma 17:27 Bu haber 361 kez okundu
 
OLMASI GEREKENE ŞAŞMAK!
OLMASI GEREKENE ŞAŞMAK!
FİNİKE Haberi


OLMASI GEREKENE ŞAŞMAK!

 

   Geçen gün bir face grubunda yurtdışında bir ülkede alışveriş yaparken, insanların dürüstlüklerini görüp te hayran kalan birisinin yazdığı paylaşımı okudum.

   Aslında olması gereken ahlâklı ve dürüst olmak, ahlâksız ve yalancı olana tepki vermek iken, dürüst ve ahlâklı olanları görünce şaşıyorsak, bir şeyleri sorgulamamız gerekir; nerede hata yapıyoruz diye?

   Her insanın doğasında, yaratılışında dürüstlük, hakkaniyet vardır. Kişi yaratılışında var olan bu değerleri seçebildiği gibi, bunları bir kenara bırakıp, kötülüğü de seçip, meyledebilir.

    Bize özgür irade ile seçme hakkı verilmiştir.

   Ahlâklı olanı seçmeyi, dürüst yaşamayı içselleştirerek, davranış biçimine dönüştürenler de var, tersine hareket edenler de var....

    Aslında dinin asıl amacı da; ahlâklı olanın seçilerek, toplumsal davranış biçimine dönüştürerek toplumda huzurun sağlanmasıdır.

   Ahlâklı, dürüst davranış biçimi yerleşmemişse, doğru olan yaşanamıyorsa, bir şeylerin sorgulanması, yeniden gözden geçirilmesi ve gerekiyorsa da güncellenmesi gerekir.

   Benim çocuğum uyanık olsun, başını kurtarsın diye çocuk büyütülen ortamda bolca uyanık bulunurken, dürüstlüğe, doğruluğu hasret kalanlardan olmak istemiyorsak, kendimiz de doğruluğu ve dürüstlüğü seçip, yaşantımızda yerleştirebilmeliyiz.            Çocuklarımıza ne kadar anlatırsak anlatalım, kendimiz doğru davranışlarımız ile onlara örnek olmuyorsak, bir yere varamayız...

   Başkalarından bize dürüst ve ahlâklı davranmasını beklerken, kendimiz dürüst ve ahlâklı davranmıyorsak yine bir yere varamayız.

    Eskiden yasak, günah, ayıp gibi kavramların davranışların seçiminde ve yerleşmesinde etkisi oluyordu. Kolay ve kısa yoldan eğitim verilebiliyordu....

Günümüzde ise çocuklarımız da, insanlarımız da yaptıkları şeylerin somut sonuçlarını, nedenlerini, niçinlerini görüp farkına vardığı takdirde öğrenmesi daha kolay ve daha etkili oluyor...

    Çocuklarımıza eğitim verirken, verilen eğitimin nedenleri, sonuçları, kişiye ve topluma sağlayacağı faydalara ilişkin gerekli açıklamaları yapmaya özen göstermekte fayda var..

    Olması gerekene şaşmak yerine, olması gerekeni yaşayabilmek dileğiyle.....

Selâm ve saygı ile....

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: OLMASI, GEREKENE, ŞAŞMAK!,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 07.08.2020
Bugün
26° - 35°
Cumartesi
28° - 36°
Pazar
28° - 31°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 06.08.2020
İmsak
04:27
Sabah
05:59
Öğle
13:08
İkindi
16:55
Akşam
20:08
Yatsı
21:34
Arşiv Arama
Haber Yazılımı