Error

An Error Was Encountered

The action you have requested is not allowed.

Haber Detayı
05 Şubat 2019 - Salı 16:54 Bu haber 465 kez okundu
 
Safra kesesinden 311 adet taş çıktı
Safra kesesinden 311 adet taş çıktı
KUMLUCA Haberi


Safra kesesinden 311 adet taş çıktı

Kumluca ilçesinde yaşayan Durkadın Hoyrazlı'nın safra kesesinden 311 adet taş çıktı.

Alınan bilgiye göre şeker hastası olan ve rutin kontrol için doktora giden Durkadın Hoyrazlı (66) yapılan ultrason muayenesinde safra kesesinde taş olduğu ve ilerleyen zamanlarda kendisine rahatsızlık verebileceği bu nedenle ameliyat olması önerildi.

Ameliyatı kabul eden ve Özel Medikum Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ramazan Sarıbay tarafından laparoskopik cerrahi yöntemiyle yaklaşık iki saat süren ameliyatı sonrası Durkadın Hoyrazlı'nın safra kesesinden 311 adet taş çıkartıldı.

Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ramazan Sarıbay, hekimlik hayatında bir çok safra kesesi ameliyatı gerçekleştirdiğini ama ilk defa bir hastanın safra kesesinden 311 adet taş çıkmasının kendisini de şaşırttığını söyledi.

Ameliyatta hastanın safra kesesini de aldıklarını hatırlatan Sarıbay, “Safra kesesi rahatsızlıkları çoğu zaman hastalara rahatsızlık vermeyebiliyor. Bir çok hastamız safra kesesinde taş olduğunu tesadüfen, başka bir rahatsızlık sonucu hastaneye geldiğinde öğreniyor. Bu hastamızda aynı şekilde şeker rahatsızlığı için kontrol amacıyla gelmişti. Hastanın yaşı, mevcut rahatsızlığı ve safra kesesinde bulunan taşların küçük olması nedeniyle safra kanalına düşerek tıkanıklık riski oluşturmaması için hastamıza ameliyat önerdik. Başarılı geçen ameliyat sonrası hastamız sağlığına kavuştu, kendisini taburcu ettik.” dedi.

Safra kesesi rahatsızlıklarının tedavi edilmezse ilerleyen dönemlerde hayati risk oluşturacak durumları ortaya çıkarabildiğini hatırlatan Sarıbay, özellikle safra kanalının taşlar nedeniyle tıkanmasının karaciğerin işlevinin bozulması, pankreas rahatsızlıkları gibi çeşitli rahatsızlıklara yol açabileceğini bundan dolayı safra kesesi rahatsızlıklarının dikkate alınması gerektiğini bildirdi.

Safra kesesinden 311 adet taş çıktığını amelyat sonrası öğrendiğinde çok şaşırdığını ifade eden Durkadın Hoyrazlı da kendisinin bugüne kadar safra kesesiyle ilgili bir rahatsızlık yaşamadığını söyledi.

Diyabet hastası olduğundan rutin kontrol için doktora gittiğini belirten Hoyrazlı, “Doktorum safra kesesinde taş olduğunu ve hem yaş hem de diyabet hastası olmam nedeniyle ameliyat olmamı önerdi. Bende kabul ettim, ameliyat sonrası 311 adet taş çıkarttıklarını söylediler. Taşları gördüğümde çok şaşırdım. Şimdi sağlıklıyım, doktoruma teşekkür ediyorum.” dedi.

Kaynak: (H.B.) - Haber Merkezi Editör:
 
Etiketler: Safra, kesesinden, 311, adet, taş, çıktı,
Yorumlar
Bizim Gazete
Resmi İlanlar

Ulusal Gazeteler
Yazarlar
Alıntı Yazarlar
Antalya
Sıcak
Güncelleme: 07.08.2020
Bugün
26° - 35°
Cumartesi
28° - 36°
Pazar
28° - 31°
Anketler
Haber sitemizi nasıl buldunuz ?
Anketler
Antalya

Güncelleme: 06.08.2020
İmsak
04:27
Sabah
05:59
Öğle
13:08
İkindi
16:55
Akşam
20:08
Yatsı
21:34
Arşiv Arama
Haber Yazılımı